Sākums > Pasākumi un izstādes > Bronzas liešanas paraugdemonstrējumi Cēsu pilī

Bronzas liešanas paraugdemonstrējumi Cēsu pilī

21. JUL, 2018

Sestdien, 21.jūlijā no 12:00-15:00 Cēsu pils Velvju zālē notiks bronzas liešanas un figūriņu gatavošanas paraugdemonstrējumi tēlnieka Matiasa Jansona vadībā.

Zināšanas par senajiem amatiem nonākušas arī līdz mūsdienām un tiek izmantotas joprojām. Cēsu pilī vasaras sezonā pastāvīgi darbojas seno rotu kalve, kaula un ragu meistars, tādējādi dodot iespēju apmeklētājiem ne tikai vērot, bet arī pašiem līdzdarboties un gūt jaunu pieredzi.  Bronzas liešana arī ir sena priekšmetu gatavošanas metode, kuru var izsekot līdz 6 000 gadiem senā pagātnē, viduslaikos ar tās palīdzību tika veidotas rotas. Lai no bronzas  varētu kaut ko izgatavot, tas jāizkausē, jāielej formā un jāatdzesē .

Cēsu pilī šī senā amata paraugdemonstrējumus vadīs tēlnieks Matiass Jansons. Tēlnieku Jansonu dzimta mākslā ir jau trīs paaudzēs: Kārlis Jansons (1896-1986), vecākais no tēlnieku dzimtas, kurš nodzīvoja garu mūžu, sasniedzot 90 gadu vecumu, viņa dēls Andrejs Jansons (1937-2006), kurš ne tikai pats radoši strādāja, bet arī atjaunoja tēva darbus, un mazdēls, arī tēlnieks Matiass Jansons un Cēsīs zināmās skulptūras “Gadsimtiem ejot” jeb tautā sauktā “Laika veča” autors. Mākslinieks jau gadiem izmanto bronzu, pētījis tās izmantošanu sendienas, labi pārzina materiālu specifiku un daudz ar to eksperimentējis.

Šoreiz Cēsu pils apmeklētāji, kas būs iegādājušies biļetes ekspozīcijas apskatei, Pils velvju zālē aicināti vērot, kā  samērā garajā procesā top īpašas figūriņas no bronzas. Mākslinieks labprāt pastāstīs, kā bronzas liešanas process notika sendienās, kādas tehnikas mākslinieki un rotkaļi izmanto šodien, kā arī atbildēs uz citiem interesējošiem jautājumiem. Daži nejauši izvēlēti pils apmeklētāji tiks aicināti asistēt māksliniekam un praktiski iesaistīties bronzas figūriņu gatavošanas procesā.

Paraugdemonstrējumus organizē Cēsu p/a “Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs” projekta “Hanzas vērtības ilgtspējīgai sadarbībai” (HANSA) ietvaros.  Projekts HANSA tiek īstenots ar Eiropas Reģionālā attīstības fonda Centrālās  Baltijas  programmas  2014-2020.  gadam  atbalstu,  un  tā  mērķis  ir  stiprināt  vēsturiskās  Hanzas  savienības vērtības.  To īsteno  11  Latvijas,  Igaunijas  un  Zviedrijas  partneri,  no  2015. gada oktobra līdz 2018. gada decembrim.

 

Cēsu Pils komplekss, 2019 | Mājas lapu izstrādāja Grandem un uztur Premium Solutions