Sākums > Pils komplekss > Jaunā pils > Cēsu Vēstures un mākslas muzejs

Cēsu Vēstures un mākslas muzejs

Vilnis_Slūka2017

Muzejs atrodas Cēsu vecpilsētas pašā centrā, ievērojamā 18. – 19. gs. Valsts nozīmes arhitektūras piemineklī Cēsu Jaunajā pilī. Muzejs dibināts 1925. gadā un ar vairāk kā 155 000 muzeja krājuma priekšmetiem ir viens no lielākajiem pašvaldību muzejiem valstī. Savos pastāvēšanas turpat 90 gados Cēsu muzejs ir kļuvis ne tikai par nozīmīgu pilsētas, novada un reģiona pagātnes vērtību glabātāju, bet arī par pilsētas vizītkarti un mūsdienīgu kultūras dzīves krustpunktu. Muzeja pētnieciskais darbs ir saistīts ar muzeja teritorijā esošo kultūrvēsturisko pieminekļu – Cēsu viduslaiku pils un Jaunās pils izpēti, krājuma kolekciju izpēti, izstāžu un ekspozīciju veidošanu par pilsētas, novada un reģiona kultūrvēsturei nozīmīgām un aktuālām tēmām.

Kopš 2004. gada muzejs darbojas kā pašvaldības aģentūras „Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs” nodaļa.

EKSPOZĪCIJA

CVMM_Lielais salons

Muzeja ēkā – Jaunajā pilī pēc tās nesenās restaurācijas iekārtota jauna pastāvīgā vēstures un interjeru ekspozīcija „Cēsis – Latvijas vēstures simbols”,  kas ir vēstījums par Cēsu īpašo nozīmi Latvijas vēsturē. Svarīgs muzeja ekspozīcijas apskates objekts ir pati Jaunā pils, tās arhitektūra, restaurētie un rekonstruētie 18. – 19. gadsimta interjeri.

 

KRĀJUMS

CVMM_atklatais krajums_papildus

Muzeja krājums izvietots divās ēkās vecpilsētā. Viena no tām atrodas Gaujas ielā 6, kur glabājas lielākā daļa krājuma kolekcijas priekšmeti, atrodas muzeja bibliotēka un strādā muzeja speciālisti. Otra – Skolas ielā 6 –  muzeja Atklātais krājums, kurā eksponēti vairāk kā 3000 muzeja kolekciju priekšmeti.

Muzeja krājumā – glabājas plaša arheoloģisko priekšmetu kolekcija senvēstures un viduslaiku pils pētniecībai, kura veidojusies pils arheoloģiskās izpētes rezultātā. Muzeja lepnums ir Latvijas sarkanbaltsarkanā karoga vēstures materiālu kolekcija, plašāka Latvijā. Nozīmīgu krājuma daļu veido mākslas darbu, etnogrāfisko priekšmetu, iespieddarbu, dokumentu un fotogrāfiju kolekcija par pilsētas, novada un reģiona vēsturei nozīmīgām tēmām.

IZSTĀDES

Cimzes izstade_klase

Muzejs apmeklētājiem piedāvā – maināmas tematiskas un interaktīvas izstādes un programmas Jaunās pils izstāžu zālēs un nodarbību telpās.

 

 

 

PILS TORNIS

Lademahera_tornis

Muzeja ekspozīcijas apmeklējuma noslēgumā piedāvājam iespēju uzkāpt Jaunās pils Lademahera tornī, kur apmeklētājus sagaida mūsu nacionālais simbols – sarkanbaltsarkanais karogs. No pils torņa iespējams vērot gleznaino Cēsu panorāmu, iepazīt pilsētas tuvāko un tālāko apkārtni, no augšas aplūkot pilsētas senāko iedzīvotāju – vendu pilskalnu, Livonijas ordeņa viduslaiku pilsdrupas visā savā romantiskajā krāšņumā un 18. – 19. gadsimta pilsmuižas kompleksa arhitektoniskas un ainaviskas pērles.

 

Cēsu Pils komplekss, 2018 | Mājas lapu izstrādāja Grandem un uztur Premium Solutions