Sākums > Pasākumi un izstādes > Jaņa Rozentāla Mākslas vidusskolas pedagogu darbu izstāde “Zīmējums”

Jaņa Rozentāla Mākslas vidusskolas pedagogu darbu izstāde “Zīmējums”

14. APR - 13. MAY, 2018

Cēsu Izstāžu namā 14.aprīlī plkst. 15.00 tiek atklāta Jaņa Rozentāla Mākslas vidusskolas pedagogu darbu izstāde “Zīmējums”.

Bieži vien mēs spēlējamies ar jēdzienu “zīmējums” plašākā nozīmē – filozofiskā, asociatīvā. Arī latviešu valodā šo vārdu mēs lietojam dažādos gadījumos – zīmējas sabiedrībā, iezīmējas pret vakara debesīm, sazīmēt starp citiem. “Zīmējumu” izstādes idejas autore Madara Gulbis rekomendē uztvert ne tikai kā mākslas darba pirmo uzmetumu vai atsevišķu mākslas žanru, bet kā metaforu, domājot par jēdzieniem: sākums, pārmantojamība, pamatīgums, profesionalitāte, radošums, izpausme. Tie ir būtiski aspekti tik ļoti dažādajiem māksliniekiem, kurus vieno arī pedagoģija, viena no viņu darbības sfērām mākslā, jo ekspozīcijā redzamo darbu autori ir skolotāji Profesionālās izglītības kompetences centra (PIKC) Nacionālās Mākslu vidusskolas (NMV) Jaņa Rozentāla Mākslas skolā (JRMS). Daudzi no viņiem tur ir mācījušies un ieguvuši zināšanu  pamatus, lai atraisītos savā pasaules redzējumā un to attēlotu izvēlētajā mākslas veidā.

Izstāde ”Zīmējums” Cēsu izstāžu namā ir pirmā no trijām paredzētajām un idejiski savstarpēji saistītajām mākslas darbu izstādēm. Tai sekos izstāde ”Kas ir zīmējums?” Jūrmalas pilsētas muzejā un ”Kur beidzas zīmējums?” Madonas mākslas muzejā.

Līdz ar cilvēces aizsākumiem indivīdos rodas vēlme un prasme atspoguļot kādu objektu uz alu sienām, tie tiek gan zīmēti ar ogli, krītu, gan iegravēti. Šī iniciatīva sākotnēji ir sakņota rituālu izpausmē un realizācijā, vēlāk radošu cilvēku vēlmē radīt tēlu, zīmējums ir kā skice. Viduslaikos zīmējumu rada uz gleznojuma pamatnes, bet kā patstāvīgus mākslas darbus tos sākt uztvert tikai renesanses laikmetā. 15.,16.gadsimtā zīmējumu sāk novērtēt kā būtisku mākslinieka darbības rezultātu – uzsverot tā nozīmīgumu, arhitekts, gleznotājs un mākslas vēsturnieks Džordžo Vazari (Giorgio Vasari, 1511-1574) esot teicis: “Zīmējums ir visa pirmsākums”.

Turpinot Vazari domu, izstāde “Zīmējums” vērš skatītāja uzmanību uz mākslinieka ideju, domu gaitu un tās realizāciju. Zīmējums var būt gan sākums, gan beigas. Bieži vien tikai mākslinieks pats zina, cik tālu sākotnējā ideja ir attīstījusies, un iespējams, ka darba rezultātā skatītājs saredz pavisam jau ko citu. Zīmējumu var uztvert kā jēdzienu, kā dzīves filozofiju, kad ideja kā maza skice izveidojas par nozīmīgu mākslas darbu. Šādu līdzību var attiecināt arī  uz izstādes autoru darba procesu skolā, kur audzēknis ir atnācis kā maza “skicīte”, bet, viņu skolojot, mācot un audzinot, viņš izveidojas par patstāvīgu personību. Jaņa Rozentāla Mākslas skolā vienmēr kā būtisks mācību priekšmets ir bijusi akcentēta zīmēšana, kuras pamatā ir tēla būvēšana – reāla priekšmeta, būtnes vai cilvēka “uzlikšana” uz papīra, kartona, audekla, ekrāna u.c. Labs zīmētājs varētu būt izcils stratēģis, jo zīmēšana pilnveido domāšanu un telpisko uztveri. Tā liek domāt par dažādām lietām vienlaicīgi, jo “būvējot” tēlu, autoram ir jādomā gan par kompozīciju, proporcijām, gan gaismu un ēnu, tātad par procesu un galarezultātu vienlaicīgi. Mākslas lielākais noslēpums un intriga ir tajā, ka objektīvā realitāte tiek parādīta divdimensiju plaknē, un tāpēc var apgalvot, ka zīmējums ir galvenais mākslinieciskās izteiksmes līdzeklis.

Izstādē, akcentējot zīmējuma dažādo nozīmi un izpausmi mākslā, eksponēti Latvijā labi zināmu mākslinieku darbi:

gleznotāju – Ineses Siliņas, Ievas Spalviņas, Baibas Vegeres, Vitas Jurjānes, Ievas Tarandas, Madaras Gulbis, Kristīnes Markus, Raita Hroloviča, Jāņa Dukāta, Jāņa Ziņģīša, Elitas Svikles, Zīles Ziemeles un Ievas Putniņas,

grafiķu – Maijas Dragūnes, Ināras Garklāvas, Baibas Dambergas, Ilgneses Avotiņas,

fotomākslinieku – Raimo Lielbrieža, Mārtiņa Lablaika,

tēlnieku – Edgara Oša,

multimediju mākslinieku – Alvja Misjūna, Kaspara Groševa

Ieejas maksa izstādē: 2,00 EUR pieaugušajiem; 1,00 EUR skolēniem, studentiem, pensionāriem un Cēsu Drauga kartes īpašniekiem

 

Cēsu Pils komplekss, 2019 | Mājas lapu izstrādāja Grandem un uztur Premium Solutions