Sākums > Cēsu pils saņem “Europa Nostra” atzinību

Cēsu pils saņem “Europa Nostra” atzinību

Cēsu pils par atbildīgi, profesionāli un kvalitatīvi veiktiem saglabāšanas darbiem saņēmusi prestižo “Europa Nostra” žūrijas atzinību. “Europa Nostra” konkursā ik gadu tiek izcelti un godināti Eiropas mērogā ievērojamākie sasniegumi kultūras mantojuma jomā. Cēsu pils un Bauskas pils līdz šim ir vienīgie Latvijas kultūras pieminekļi, kas nominācijā “Saglabāšana” saņēmuši “Europa Nostra” reprezentablās žūrijas augsto novērtējumu.
Cēsu pils saglabāšanas vēsture aizsākusies jau 19. gadsimtā, taču tieši aizvadītajos 15 gados īstenoti līdz šim vērienīgākie vairāku pils daļu konservācijas projekti. To vidū īpašu ievērību pelna restauratoru darbs pils dienvidu tornī, kas pēc rūpīgas konservācijas beidzot kļuvis pieejams apmeklētājiem, un rietumu tornī, kur veiktie saglabāšanas darbi konkursā “Latvijas Būvniecības gada balva 2015” atzīti par gada labāko restaurāciju Latvijā. Tagad restauratoru veikums atzinīgi novērtēts arī Eiropas mērogā, Cēsu pilij saņemot Eiropas Savienības “Europa Nostra” kultūras mantojuma balvas žūrijas atzinību.
Nevalstiskā organizācija “Europa Nostra” sadarbībā ar Eiropas Komisiju kultūras mantojuma projektu konkursu rīko kopš 2002. gada. Balvas un atzinības žūrija piešķir par izciliem sasniegumiem kultūras mantojuma saglabāšanā, par pašaizliedzīgu darbu un par ievērojamiem izpētes, izglītības un apmācības projektiem.
“Ir patiess prieks, ka mūsu darbs Eiropas mērogā ir novērtēts kā izcils vēsturisko drupu konservācijas piemērs,” gandarījumu par piešķirto atzinību neslēpj Cēsu Kultūras un tūrisma centra Viduslaiku pils nodaļas vadītājs Gundars Kalniņš. “Šis ir lielisks apliecinājums restauratoru un darbu vadītāju profesionalitātei un tam, ka esam izraudzījušies pareizu pieeju Cēsu pils saglabāšanai un ilgtermiņa attīstībai.”

Cēsu pils tiek saglabāta kā autentiskas vēsturiskās drupas, necenšoties pašmērķīgi atjaunot to, kas gadsimtu gaitā ir zudis. Gundars Kalniņš paskaidro: “Cēsu pils ir 800 gadus ilgas vēstures lieciniece – arī karadarbības un pamestības iecirstās rētas ir neatņemama pils vēstures daļa. No šodienas skatpunkta mūsu uzdevums ir parūpēties, lai pils būtu droši pieejama ikvienam un lai tās apmeklējums būtu jēgpilns un iedvesmojošs. Savukārt, domājot par nākamajām paaudzēm, ir jānodrošina, lai mūsu veikto darbību rezultātā nezustu Cēsu pilij raksturīgais autentiskuma šarms un neatkārtojamā pievilcība.”
Šī ir sestā reize, kad “Europa Nostra” atzinīgi novērtējusi Latvijas sniegumu kultūras mantojuma jomā: 2002. gadā diplomu kategorijā “Pašaizliedzīgs darbs” ieguva Rundāles pils muzejs, 2004. gadā kategorijā “Saglabāšana” diplomu saņēma Bauskas pils, 2013. gadā par balvas laureātu kategorijā “Izglītība, apmācība un izpratnes veidošana” kļuva Kuldīgas novada pašvaldības Restaurācijas centrs, 2016. gadā atzinība kategorijā “Izpēte” tika piešķirta Jāņa Krastiņa Liepājas jūgendstila arhitektūras izpētei, 2020. gadā kategorijā “Izglītība, apmācība un izpratnes veidošana” atzinība piešķirta Cēsīs izveidotajai ekspozīcijai “Sirdsapziņas ugunskurs”.

Cēsu Pils komplekss, 2019 | Mājas lapu izstrādāja Grandem un uztur Premium Solutions