Sākums > Muzeja atvērtais mākslas krājums
Cēsu Izstāžu nama Piebūvē, Pils laukumā 3, apskatāms Cēsu Vēstures un mākslas muzeja atvērtais mākslas krājums – patstāvīgā Cēsu pilsētas un novada mākslinieku darbu ekspozīcija.
Atskatoties vēsturē, šodien pārliecinoši varam teikt – Cēsis nav iedomājamas bez mākslas un tās
māksliniekiem. Mākslas dzīve Cēsīs dažbrīd uzbangojusi galvu reibinošos augstumos, brīžam pieklususi, bet mākslinieku radošā darbība nekad nav apsīkusi pavisam. Bija laiks, kad Cēsu mākslas dzīves centrā bija tieši Cēsīs un novadā dzīvojošie un radošie mākslinieki. Viņu darbus nākamajām paaudzēm glabā Cēsu Vēstures un mākslas muzejs, kura kolekcijā ir vairāk nekā 3000 mākslas priekšmetu. No tiem lielākā daļa ir tieši Cēsu mākslinieku darbi, vai arī ar Cēsu mākslas dzīves norisēm saistītu mākslinieku darbi.
Atvērtais mākslas krājums – ekspozīcija iepazīstina ar Cēsu mākslas dzīves vēsturi sākot ar Cēsīs dzimušo Kārli Johansonu, kuru saista ar konstruktīvisma pirmsākumiem pasaules mākslā. Stāsts turpinās ar Augustu Jullu, kurš, sekodams tolaik Eiropā populārajai ”Bauhaus” skolas proponētajai dizaina izglītībai, 1920. gadā nodibināja Cēsu Valsts amatniecības skolu ar dekoratīvās mākslas nodaļu tajā. Skolā par pasniedzēju Augusts Julla aicināja arī jauno Cēsu mākslinieku Kārli Baltgaili. Te mācījušies Jānis Rozenbergs, Arturs Dronis, Kārlis Miesnieks, Vilis Vasariņš un daudzi citi, kuru darbus tagad var aplūkot atvērtajā mākslas krājumā.
Kārlis Baltgailis, Kārlis Jansons, Jānis Rozenbergs un Arturs Dronis noteica Cēsu mākslas dzīves virzību pusgadsimta garumā. Tieši viņiem un viņu darba turpinātājiem Cēsu muzeja atvērtājā krājuma – ekspozīcijā ierādīta galvenā vieta, kur bez vecmeistaru darbiem skatāmi arī šodienas Cēsu mākslinieku darbi. Izstādi papildina anotāciju “grāmata” ar darbu nosaukumiem un ziņām par pašu mākslinieku, kā arī ar mazu foto vizuālajam priekšstatam.