Sākums > Muzejs > Par muzeju > Vēlos apmeklēt > Jaunumi > “Darbi un kolekcija” virtuālā izstāde

“Darbi un kolekcija” virtuālā izstāde

“Es negribu gleznot kino skaistuļus, kas uzņēmušies strādnieku lomās, bet gan īstus darba cilvēkus, bez pūdera un smiņķa!” / Jēkabs Strazdiņš

2021. gada janvārī, pateicoties VKKF projekta konkursa atbalstam, digitalizēta Jēkaba Strazdiņa izstāde “Darbi un kolekcija”. Laikā, kad muzeji un izstādes ir slēgtas, šis ir nozīmīgs solis ceļā uz satikšanos ar apmeklētājiem. Tagad izstāde skatāma katra interesenta datorā un viedtālrunī, ļaujot apskatīt mākslinieka izcilos darbus un izzināt to stāstus gluži kā klātienē!

Lai apskatītu virtuālo izstādi, spied ŠEIT

Jēkaba Strazdiņa izstāde “Darbi un kolekcija” tika atklāta Cēsu Izstāžu namā 2020. gada 18. decembrī. To sarīkot Jaunpiebalgā dzimušajam māksliniekam, mākslas vērtētājam, kolekcionāram un pedagogam Jēkabam Strazdiņam (1905-1958) veltītu izstādi pamudināja viņa māsas Grietas dēla Daga Strazdiņa vairāk nekā 120 mākslas darbu dāvinājums Cēsu Vēstures un mākslas muzejam 2016. gadā.

Daudzi Jēkaba Strazdiņa darbi zuduši laikmeta kolīzijās. Daļa paša un viņa mākslas kolekcijas darbu sadega uguns nelaimē 1997. gada Ziemassvētkos.

Izstāde, kurā apkopoti gan muzejos, gan privātās kolekcijās nonākušie darbi, ir mēģinājums radīt pilnīgāku priekšstatu par Strazdiņa mākslas attīstību, kā arī rekonstruēt viņa kolekcijas daļu. Vairāki izstādē eksponētie darbi, starp kuriem par zudušu uzskatītā glezna “Darbs” (1935), ko Strazdiņš radīja Latvijas Mākslas akadēmijas Romas stipendijas konkursam, restaurēti.

Strazdiņa mākslas nozīmīga daļa (ekspresīvie ogles zīmējumi, papildināti ar temperu) atveido pirmsindustriālās lauku dzīves, bieži jaunsaimnieku smagā darba skatus, Piebalgas ainavā, vēstot par cilvēka mūža sūrumu ne tikai Latvijas laukos.

Jēkaba Strazdiņa dzīves stāsts, viņa darbu un kolekcijas apkopojums izdots Jāņa Kalnača grāmatā “Jēkabs Strazdiņš”. Grāmatu iespējams iegādāties ar interneta starpniecību, raksti uz pils@cesis.lv. Cena 23.20 EUR.

Cēsu Pils komplekss, 2019 | Mājas lapu izstrādāja Grandem un uztur Premium Solutions