Sākums > Pasākumi un izstādes > Izstāde “Hallo, Cēsis! Telekomunikāciju vēsturei Cēsīs – 125”

Izstāde “Hallo, Cēsis! Telekomunikāciju vēsturei Cēsīs – 125”

5. NOV, 2022 - 1. OCT, 2023

Cēsu Vēstures un mākslas muzejā no 5.novembra apmeklētājus gaidīs izstāde “Hallo, Cēsis! Telekomunikāciju vēsturei Cēsīs – 125”.

Līdz ar telefona ienākšanu cilvēku dzīvē, radās jauna profesija – sakarnieks. Izstāde “Hallo, Cēsis!” ir veltījums Cēsu sakarniekiem, cilvēkiem, kuri savu darba mūžu veltījuši profesijai, kas gadu desmitu gaitā strauji attīstījās, prasīja aizvien jaunas zināšanas un prasmi tās pielietot praksē.

Cēsu sakarnieki! Tas skan lepni. Tieši Cēsis bija pirmā pilsēta Latvijā ārpus Rīgas, kur 1961. gadā manuālo telefona centrāli nomainīja ar automātisko telefonu centrāli (ATC). Tieši Cēsis 1996. gadā kļuva par pirmo pilsētu Latvijā ārpus Rīgas, kur visas abonentu līnijas tika ieslēgtas ciparu tīklā, kā rezultātā no visiem Cēsu rajona analogās sistēmas abonentiem bija iespējams zvanīt uz jebkuru pasaules valsti bez operatora starpniecības. Savukārt pateicoties Cēsu sakarnieku augstajai profesionalitātei un šeit izveidotajai infrastruktūrai, SIA Lattelekom 1996. gadā tieši Cēsis izvēlējās par pilsētu, kurā izveidot savulaik leģendām apvīto “Uzziņu dienestu 118”.

Izstādē iespējams izsekot telekomunikāciju attīstībai Cēsīs sākot no pirmsākumiem līdz mūsu dienām. Te iepazīsiet redzamāko Cēsu sakarnieku dzīves stāstus un varēsiet apskatīt vairāk kā 40 dažāda gada gājuma telefona aparātus. Bet tiem, kam patīk darboties, ir radīta iespēja pašiem savstarpēji sazvanīties ar jau piemirsto ciparripas telefonu. Savukārt muzeja Apmeklētāju centrā Jūs sagaidīs īsta telefona būdiņa.

Izstādes autori Dace Tabūne un Ivars Liepiņš, izstādes mākslinieks Kārlis Kanderovskis. Izstādes veidošanā iesaistījušies Vitālijs Rassa, Ilmārs Polis, Ilmārs Grigors un daudzi citi Cēsu un Latvijas telekomunikāciju nozares darbinieki.

Izstādē eksponēti Cēsu Vēstures un mākslas muzeja, AS Latvenergo Enerģētikas muzeja, bijušā Lattelekom muzeja, VEF vēstures muzeja, Sergeja Blata un Vara Ādamsona kolekciju materiāli. Kā arī AS Draugiem Group, VAS Elektroniskie sakari, SIA Latvijas Mobilais Telefons veidotie stendi.

Izstāde iekārtota Cēsu Vēstures un mākslas muzeja Bēniņu zālē, Pils laukums 9.

Izstāde būs skatāma līdz 2023. gada 1. oktobrim.

Cēsu Pils komplekss, 2019 | Mājas lapu izstrādāja Grandem un uztur Premium Solutions