Sākums > Pasākumi un izstādes > Izstāde “Tērpi 100 fotogrāfijās”

Izstāde “Tērpi 100 fotogrāfijās”

4. APR - 30. JUL, 2023

Cēsu Vēstures un mākslas muzejā 4. aprīlī plkst. 15:00 tiks atklāta izstāde “Tērpi 100 fotogrāfijās”. Izstādē apskatāmas vairāk kā 100 fotogrāfijas un priekšmeti no Cēsu Vēstures un mākslas muzeja krājuma.

Fotogrāfijas vēstures mantojums ir ļoti daudzveidīgs. Izstādes mērķis ir parādīt muzeja krājuma foto kolekcijas unikalitāti, nozīmi un iespējas dažādu vēstures tēmu un aspektu pētniecībā un interpretācijā. Šoreiz izstādes autori, apzinot 19. gs. beigu un 20. gs. sākuma fotogrāfijas muzeja krājumā, rosinās apmeklētājus aplūkot fotogrāfijas no sekojoša aspekta – kā izskatījās un kā ģērbās cēsnieki un novada iedzīvotāji pirms vairāk kā simts gadiem. Tas būs pirmais solis, aizsākot nopietnāku pētniecību par ģērbšanās stiliem un tradīcijām Cēsīs un novadā, kontekstā ar vispārējās modes tendencēm Latvijā un Eiropā dažādos vēstures periodos.

Došanās pie fotogrāfa 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā bija īpašs notikums ikviena iedzīvotāja dzīvē, tamdēļ apģērbs tika izvēlēts pats labākais un skaistākais, kas nereti bija arī reģionam raksturīgais un tradicionālais. Izstādē īpaši atzīmējamas ir Cēsu fotogrāfa Gustava Cīmena divas salona fotogrāfijas ar Mārci un Marietu Menģeļiem no Āraišu “Kalna Rāceņiem”, kas uzņemtas 1870. gada 22. septembrī. Tā ir vecākā līdz šim zināmā apģērba fotofiksācija Vidzemes teritorijā. Latviešu zemnieku precēto sieviešu apģērbā augstās “torņa” cepures, kuru redzam arī Marietas apģērbā, ir izplatītas daudzu Eiropas tautu apģērbos. Interesanti atzīmēt, ka 1896. gada Latviešu etnogrāfiskajā izstādē Rīga bija izstādīta Jāņa Krēsliņa glezna “Sirmgalve no Āraišiem”, kura gleznota pēc iepriekš minētās Gustava Cīmena fotogrāfijas.

Pēc pāris gadiem Cēsīs atzīmēsim atceres jubilejas diviem izciliem latviešu fotogrāfijas vēstures korifejiem – Kārlim Andersonam un Ludvigam Heinriham Borevicam. Izstādē būs aplūkojami gan minēto fotogrāfu meistardarbi, gan arī vairāku citu Cēsu un novada fotogrāfu darbi, iemūžinot salona fotogrāfijās Cēsu un novada cilvēkus.

Vēsturiskās melnbaltās fotogrāfijas ir kaut kas pavisam īpašs, nesamākslots un dabisks. Aplūkojot tās, nereti rodas jautājums, kas fotogrāfu ir interesējis vairāk – cilvēka izskats, skaistums, raksturs un acu skatiens vai apģērbs, vai varbūt viss kopā, kas tad arī veido pašas fotogrāfijas skaistumu.

Aicinām cēsniekus un novada iedzīvotājus apmeklēt izstādi un iepazīt vēsturiskās fotogrāfijas šarmu no nedaudz cita rakursa – iepazīstot un novērtējot cēsnieku ģērbšanās stilu vairāk kā 100 gadus atpakaļ!

Izstāde apmeklētājiem atvērta no 4. aprīļa līdz 30. jūlijam Cēsu Jaunās pils 3. stāvā!

Izstādes autore Iveta Bērziņa
Kuratore Vija Rozentāle
Mākslinieks Dainis Andersons

Cēsu Pils komplekss, 2019 | Mājas lapu izstrādāja Grandem un uztur Premium Solutions