Sākums > Pasākumi un izstādes > Mākslas instalācija “Madonna ar bērnu . Kara gads. Mans kliedziens”

Mākslas instalācija “Madonna ar bērnu . Kara gads. Mans kliedziens”

6. NOV - 6. DEC, 2023

6.novembrī plkst. 15:00 Cēsu Vēstures un mākslas muzejā atklāta mākslas instalācija “Madonna ar bērnu . Kara gads. Mans kliedziens”. Atklāšanas pasākumā notika diskusija par palīdzību Ukrainai kara apstākļos. Diskusijā piedalījās Ieva Ādamsone, Ganta fonda valdes loceklis Aigars Loss un Designed to Live komanda: Katie Leatherwood, Krytyna Tryfonova, Davyd Yarmoshyk.

Sākoties karam, Ukrainā tērpu māksliniece Ieva Ādamsone aizsāka kustību #elizas , kura pin maskēšanās tīklus Ukrainas aizstāvjiem. Kā pasakā par Meža gulbjiem , kurā tiek pīti nātru krekli, lai brāļi nepārvērstos uz mūžīgiem laikiem par gulbjiem.

Šī kustība aptvēra visu Latviju un latviešu kopienas ārzemēs. Nepilna gada laikā ir uzpīti vairāk kā 52 tūkstoši kvadrātmetri maskēšanās tīklu . Lai gan teju gadu tīklu pīšana un cita veida atbalsts Ukrainai turpinās, cilvēki sāk pierast pie kara . No tā sāk distancēties .

“Manī jau teju divus gadus sāp šīs kara šausmas. Un sāpes pārtapa mākslas instalācija “Madonna ar bērnu . Kara gads. Mans kliedziens” . Caur to paužot visu to ētisko normu kopumu , kādēļ karš nedrīkst kļūt par pierastu ikdienas notikumu. Instalācija tiek veidota kā sievietes tēls- Dievmāte , kura iemieso visu to garīgo , ētisko , humāno ,kas radījumu padara par cilvēku. Tai nav ne roku , ne kāju – jo nav iespējams karu kā pretīgu rāpuli aizgrūzt un īsti arī aizbēgt nevar. Ja to var fiziski- tad dvēsele paliek karalaukā. Tēla svārki veido kupolu , kurš veidots no maskēšanās tīkla – zem tā dus zīdainis . Mūsu visu rītdiena , ko cenšamies nosargāt . Blakus bērna figūrai izvietotas kabatas baterijas – Ukrainas bērnu kārotākā dāvana Ziemassvētkos. Bet figūras mugurā iedzītas naglas kā nebeidzamas sāpes , no kurām stiepjas sarkani pavedieni. Un tajos iesieti apavi , kuri atgādina par kara upuriem…

Bet mazos spoguļus es iestrādāju ar cerību , ka ļaunums, ieraugot pats savus neglītos vaibstus tajos, kā Gorgona Medūza pārvērtīsies akmenī.

Kādēļ es veidoju šo mākslas instalāciju? Tādēļ, ka man pietrūkst vārdu, lai aicinātu nepierast … “

Ieva Ādamsone – Tērpu māksliniece , kulturoloģe

Instalācija tapusi ar DEPO , LISTT , ERMINASS.LV atbalstu.

Mākslas instalācija skatāma bezmaksas.

Cēsu Pils komplekss, 2019 | Mājas lapu izstrādāja Grandem un uztur Premium Solutions