Sākums > Pasākumi un izstādes > Piemiņas pasākums “Aizvestie. Neaizmirstie.”

Piemiņas pasākums “Aizvestie. Neaizmirstie.”

25. MAR - 25. MAR, 2023

Ar piemiņas pasākumu “Aizvestie. Neaizmirstie.” pieminēs 1949.gada 25. marta deportācijas

Plkst. 11.00

Vienlaikus visos Latvijas novados un pilsētās, kā arī citviet pasaulē, pieminēs 74. gadadienu kopš 1949. gada 25. marta deportācijām, kad 42 300 Latvijas ļaudis tika vardarbīgi deportēti uz Krieviju. Piemiņas pasākumu laikā 43 pašvaldībās tiks nolasīti izsūtīto vārdi, to vecums un dzīves vieta, lasījumus plkst. 11.00 ievadīs Valsts prezidenta Egila Levita uzruna.

Cēsu un novada 1524 vardarbīgi izsūtīto cilvēku vārdu nolasīšana notiks Cēsu Vēstures un mākslas muzejā. Lasījumu tiešraidei Cēsīs varēs sekot līdzi Cēsu Izstāžu namā, Pils laukumā 3.

Lasījumu tiešraidēm no 43 pašvaldībām varēs sekot līdz Latvijas sabiedrisko mediju portālā LSM.lv un Latvijas Nacionālās bibliotēkas mājas lapā LNB.lv, kā arī īpaši piemiņas pasākumam izstrādātā digitālā kartē deportetie.kartes.lv. Karti izstrādājusi “Jāņa sēta”, pamatojoties uz Latvijas Valsts arhīva veidoto deportēto Latvijas iedzīvotāju sarakstu un tur norādītajām vēsturiskajām adresēm.

Atverot karti lapā deportetie.kartes.lv kreisajā pusē atrodamas divas sadaļas jeb pogas – “Deportētie iedzīvotāji”, kuru aktivizējot parādās deportēto cilvēku skaits un saraksti, kā arī poga “Piemiņas pasākumi” – saites uz pašvaldību tiešraidēm.

Sadaļā “Deportētie iedzīvotāji” izvēloties “1949. gada 25. marts”, uzvirzot kursoru uz izvēlētās vietas, karti iespējams pietuvināt tik tuvu, ka redzama konkrēta adrese, māja vai sēta. Uzspiežot uz apļa, redzams saraksts ar informāciju par aizvestajiem cilvēkiem – viņu vārds, uzvārds un vecums.

Savukārt sadaļas “Piemiņas pasākumi” apļos ir iezīmētas vietas, kurās šī gada 25. martā plkst. 11.00 tiešsaistē notiks deportēto cilvēku vārdu lasījumi.

Abās sadaļās arī iespējams skatīt jau notikušo 2021. gada 14. jūnija lasījumus, kad 119 pašvaldībās notika piemiņas pasākumi, pieminot 80 gadus kopš 1941. gada 14. jūnija deportācijām. Sadaļā “Piemiņas pasākumi pasaulē” apkopoti fotoattēli no 2021. gadā ārvalstīs rīkotiem piemiņas pasākumiem.

Piemiņas pasākumu “Aizvestie. Neaizmirstie” rīko Valsts prezidenta kanceleja un Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar SIA “Jāņa sēta” un Latvijas Pašvaldību savienību, kā arī 36 Latvijas novadiem un 7 valstspilsētām. Pasākumu iniciatore ir Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete.

 

Plkst. 13. 00

Godinot Cēsu novada un Latvijas iedzīvotājus, kuri vardarbīgi tika deportēti no Latvijas 1949. gada 25. martā un represēti padomju okupācijas režīma laikā, pie Piemiņas plāksnes komunistiskā terora upuriem Pils laukumā 9, notiks atceres pasākums.

Izmisums, bezspēcība, bailes un naids… Bet tāds bija padomju režīma mērķis – izdeldēt mūsos apziņu, ka mēs esam bijuši un varētu vēl nākotnē būt cilvēki ar savu vārdu un gribu, savu nāciju. Totalitārisma brutālā atgriešanās mūsdienu pasaulē Krievijas izpildījumā Ukrainā, aktualizē neaizmirst Padomju okupācijas izdarītos noziegumus pret latviešu tautu un to izraisītās sekas.

 

Cēsu Pils komplekss, 2019 | Mājas lapu izstrādāja Grandem un uztur Premium Solutions