Sākums > Pasākumi un izstādes > S.Caunes gleznu izstāde “Krasta līnija”

S.Caunes gleznu izstāde “Krasta līnija”

22. FEB - 7. APR, 2024

Sarmītes Caunes personālizstāde KRASTA LĪNIJA

Katram cilvēkam ir sava krasta līnija…

Sarmītes Caunes izstāde KRASTA LĪNIJA veidota kā divdaļīgs stāsts, kur viena tā daļa vēsta par neseniem iespaidiem un pārdzīvojumiem, kas atvesti no plenēra Venēcijā, otra – par nemitīgi mainīgo Baltijas jūras krasta līniju. Izstādē būs redzamas gleznas arī no Parīzes, kur māksliniece pavadīja divus mēnešus radošajā darbnīcā Cte Internationale des Arts, kā arī Spānijas dienvidu iespaidi.

Māksliniece sevi dēvē par noskaņu tvērēju. Un tas nav pārspīlēti. Iedvesmu gleznām Sarmīte smēlusies ikrīta pastaigās gar nemitīgi mainīgo jūras krastu, kuras plašums uzgleznots uz audekla postimpresionisma manierē ar precīzu mirkļa izjūtu. Gleznojumu tēli ir gaisīgi, tie vizuļo, dažus klāj rīta stundām raksturīgā dūmaka. Piesātinātos toņos tērpušies ostu skati, bet dūmakaini violetajos – Venēcijas šarms.

Vilinošs un interesants māksliniecei šķiet krasta plašums, kas ne tikai ved uz priekšu, bet arī rosina domas par otru krastu tur, tālumā. It kā viens un tas pats skats, un tomēr tik dažāds: te ziemā vai agrā vasaras rītā, te ostas vai jūras motīvi. Smalkajā un niansētajā akrila gleznojumā dažviet spoži iemirdzas rudenīgas noskaņas, citviet baltie toņi viegli vizuļo sniegā vai miglā.

Šis iespaidu stāsts turpinās Venēcijas plenēra darbos, kuros jaušama tā pati krasta līnija, tomēr šoreiz pavisam citāda. Pilsētvide un tās ainavas ir Sarmītes Caunes otrā mīlestība. Arī šeit māksliniece jūsmo par agriem rītiem, siltiem dienvidu vakariem, par sajūtām, kas tveramas, tikai strādājot brīvā dabā jeb plenērā. Līdzās gleznām skatāmas arī nelielas skices – ar krāsainajiem zīmuļiem un tušas pildspalvu brīvi radīti zīmējumi.

Māksliniece strādā dažādās glezniecības tehnikās, veido instalācijas un vides objektus. Sarmīte Caune labprāt ceļo, piedalās starptautiskos plenēros, vēro apkārtējās norises un gleznās attēlo tvertās noskaņas.

S.Caunes personālizstāde KRASTA LĪNIJA apskatāma Cēsu Izstāžu namā no 22. februāra līdz 7. aprīlim.

Tikšanās ar mākslinieci notiks izstādes atklāšanas laikā 22. februārī plkst. 16:00.

Informācija izziņai: Sarmīte Caune  1981. gadā pabeigusi Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolu un 1987. gadā absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Pedagoģijas nodaļu, 2007. gadā uzņemta Latvijas Mākslinieku savienībā.

Māksliniece piedalījusies radošajās darbnīcās, simpozijos un plenēros Latvijā, Vācijā un Somijā. Kopš 1982. gada regulāri piedalās izstādēs. To ģeogrāfija ir visai plaša – no Latvijas un dažādām Eiropas zemēm līdz pat Amerikai.

Māksliniecei bijušas vairākas personālizstādes Latvijā, Lietuvā, Vācijā un Itālijā. Ar Itāliju Sarmītei Caunei saistās īpašas izjūtas. Viņa darbojas itāļu valodas un kultūras biedrībā “Dante Alighieri” un  katru gadu dodas uz Itāliju gleznot.

S. Caunes darbi ir privātkolekcijās ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā, Krievijā, Somijā, Zviedrijā, Anglijā, Vācijā, Francijā, Itālijā, Kanādā, ASV un Austrālijā.

Cēsu Pils komplekss, 2019 | Mājas lapu izstrādāja Grandem un uztur Premium Solutions