Sākums > Pasākumi un izstādes > Šaržu izstāde “Draudzīgs pārspīlējums”
9. AUG - 6. SEP, 2018
Cēsu Vēstures un mākslas muzejā atklās Rakstniecības un mūzikas muzeja šaržu izstādi “DRAUDZĪGS PĀRSPĪLĒJUMS”
Rakstniecības un mūzikas muzeja šaržu izstāde “Draudzīgs pārspīlējums” no 9. augusta līdz 6. septembrim būs aplūkojama Cēsu Vēstures un mākslas muzejā un vēlāk arī citviet Latvijā. Izstādes atklāšana gaidāma 9. augustā pulksten 16.00.
Šaržs ir mākslas vēsturē maz aplūkota attēlojuma tradīcija ar īpašām formas niansēm. Lai gan to mēdz uzskatīt par karikatūras paveidu, šaržam nepiemīt izsmejošas un ciniskas līnijas, tieši tāpēc to ierasti papildina apzīmējums “draudzīgs”. ”Šaržs vienmēr ir konkrēts, tas neeksistē bez konkrētas personības, un tam vienmēr piemīt personības iezīmes. Labs šaržs vienmēr ir interesantāks nekā karikatūra. Tas paver skatījumu, par kādu iepriekš neesi pat iedomājies,” uzsver mākslas zinātniece Ingrīda Burāne.
Izstāde “Draudzīgs pārspīlējums” veidota ar domu, ka dažādi stilizētās līnijas var mūs iecelt atpakaļ pagātnē starp pazīstamu kultūras personību raksturīgākajiem žestiem, kustībām un īpatnībām – visām cilvēciskajām niansēm, bez kuru atdzīvināšanas vēsture sastingst. Tādējādi izstāde ne vien atspoguļo Valērija Zosta, Eduarda Keiša, Sigismunda Vidberga, Sergeja Civinska-Civja un citu šaržu mākslinieku daiļradi, bet arī palīdz labāk iepazīt nozīmīgas Latvijas kultūras personības.
“Draudzīgs pārspīlējums” aicina aizdomāties, kurš no režisoriem vienmēr bijis gatavs lēcienam un ticis salīdzināts ar tīģeri. Kura rakstnieka domas attēlotas kā grāmatas, rūpīgi saliktas pa plauktiņiem, bet ausis ir kā rupori un skatiens tiešs kā rentgena stari? Kāpēc laikabiedri pazīstamu literātu attēlo kā pelēku laukakmeni? Kuras dzejnieces pavadoņi bijuši kaķis un Pūcesspieģelis?
Izstādes veidotāji: RMM projektu kuratore Elīna Drulle, mākslinieks Gundars Gulbis un Dainis Andersons, konsultēja RMM mākslas eksperts Dzintars Gilba.
Izstāde tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.
Attēlu paraksti:
Attēls: Sergejs Civinskis-Civis. “Ed. Smiļģis dresētājs.” 1925.-1926.
Foto: Eduards Smiļģis. 1927. gads. Fotogrāfs nezināms.
Attēls: Valērijs Zosts. “Dzejniece Aspazija”. 1930. gadi.
Foto: Aspazija, 1928. gads. Fotogrāfs nezināms.