Sākums > Pasākumi un izstādes > Starptautiskās Muzeju nakts pasākums “Durvis. Kods: CĒSIS 810”

Starptautiskās Muzeju nakts pasākums “Durvis. Kods: CĒSIS 810”

21. MAY, 2016

Muzeju nakts ir tradicionāls Eiropas mēroga  pasākums maijā, kad vienu nakti gadā durvis ver lielākā daļa muzeju Latvijā. Tradīcija sākusies 1999. gadā Francijā ar mērķi iesaistīt, ieinteresēt un pievērst uzmanību kultūras mantojumam, ko glabā muzeji. Cēsu muzejs Starptautiskās Muzeju nakts  pasākumos iesaistījies jau kopš 2005. gada.

durvis

Šogad Latvijas Muzeju nakts pasākuma moto  ir “Durvis”. Durvis uz pasauli un sevi, durvis uz zināšanām un  vērtībām pilsētvidē, durvis kā noslēpums un atvērtība un, durvis kā “mājas sirds”, amatnieka darināta funkcionāla un mākslas vērtība. Cēsu muzejā durvis apmeklētājiem vērsim ar mūsu pilsētas šī gada īpašo kodu: 810, tādejādi iezīmējot Cēsu astoņsimtdesmito jubilejas gadu.

Par durvju vērēju uz savu laikmetu esam izraudzījuši Voldemāru Bērsonu –  pirmo latvieti  Cēsu pilsētas galvas amatā pirms 110 gadiem. 1906. gadā pirmā īsti latviskā Dome ieguva tiesības būt noteicējiem savā pilsētā un strādāt tās labā.  Voldemāra  Bērsona personība pilsētas vēsturē atstājusi “dziļas pēdas” – skolotājs, ērģelnieks, kordiriģents un Cēsu Viesīgās biedrības priekšsēdis. Viņa laikā tiek elektrificēta pilsēta un atvērts viens no pirmajiem kinoteātriem Latvijā “Teatrs PATE Elektroniko”. Nakts programma veidota, pietuvinot to Bērsona laika garam. Būs gan nopietnība, gan jautrība.

Muzeja nakts atklāšanā  pie viduslaiku pils ieejas vārtiem viesus pulcēties plkst. 22.00 aicinās mežragu skaņas  no pilsētas torņiem.  Tā sāksies ar īpašu notikumu – pilsētas simbola-luktura iedegšanu pie tēlnieka  Matiasa  Jansona skulptūras “Gadsimtiem ejot.”

Pils dārzā plkst. 22.30 no Jaunās pils balkona viesus uzrunās un pilsētniekiem sevi “priekšā stādīs” leģendārais pilsētas amatvīrs Voldemārs Bērsons. Raudzīsim, vai pagātne patiešām ir nākotnes spogulis? Plkst. 23.15 īpašais sveiciens no “Hāgenskalna muzikantiem”, piedāvājot cēsiniekiem un pilsētas viesiem izklaidi mūzikā un dejā 20. gs. sākuma noskaņās. Savukārt jau  plkst. 23.00 Cēsu pilsmuižā (pagalmā pie Apmeklētāju centra) viesosies Veselavas muižas aktieri ar ēnu teātra izrādi. Pēc pusnakts stundas no plkst. 24.00 skatuve pils dārzā – Cēsu radošo jauniešu rokās. Viduslaiku pilsdrupās no plkst. 22.30 Muzeja nakts dalībnieki varēs doties nakts ekskursijā lukturīšu gaismā.

Jaunajā pilī jau no plkst. 19.00 vakarā ikvienam būs iespēja ielūkoties gan zināmās, gan mazāk zināmās pils telpās. Atrodiet durvis uz pils verandu, uz pils torņiem un pagrabiem, bet plkst. 20.00 ikviens aicināts uz konferenču zāli (3. stāvā), kur neformālā atmosfērā jaunieši izspēlēs un izjutīs katrs savu pasauli dzejas slamā “Durvis uz manu pasauli”, kas Cēsīs notiks pirmo reizi.

Jaunās pils 1. stāvā (bij. pils virtuvē) īpaša Muzeja nakts izstāde jeb izrāde “Cēsu durvis” – Cēsu fotogrāfu vairāku mēnešu darbs pētot un fotografējot vienu no vēsturiskās pilsētvides būtiskākajām identitātes zīmēm DURVIS. Savukārt “Durvju” izrādes turpinājums par tēmu “Esošais un zudušais” Pils dārzā uz lielā ekrāna un Jaunās pils 3. stāvā Konferenču zālē.

Izstāžu namā – mākslas izstāžu pasauli baudot, arī ēverģēlīgi stāsti no mākslinieku dzīves.

Apmeklētāju centrā (TIC) no plkst. 19.00 ikviens varēs pieteikties orientēšanās spēlei pilsētā “Seno durvju labirints”. Savukārt Pils parkā ne mazāk vilinoši notikumi – nakts izbraucieni ar kuģīti “Kārlis”, Cēsu īpašais saldējums un ne tikai.

Durvis savām mājām vērs arī muzeja kaimiņi un draugi – Cēsu sv. Jāņa baznīca, Pasaules latviešu mākslas centrs, Seno Rotu kalve, “Zvaigznes” grāmatu nams  un Jāņtārpiņu nakts Ozolkalnā. Nāciet, raugiet un piedalieties!

Pasākuma programma šeit

Cēsu Pils komplekss, 2019 | Mājas lapu izstrādāja Grandem un uztur Premium Solutions