Sākums > Muzejs > Viduslaiku pils > Viduslaiku pils virtuves dārzs

Viduslaiku pils virtuves dārzs

Vācu ordeņa piļu iemītnieku uzturu galvenokārt nodrošināja no zemniekiem ievāktās nodevas, taču daudzus ēdienu gatavošanā, medicīnā un mājsaimniecībā izmantojamus augus bija nepieciešams audzēt pils tiešā tuvumā. Domājams, arī Cēsu pils plašajā priekšpils pagalmā viduslaikos atradies dārzs, kas nodrošinājis pils virtuvei svaigus dārzeņus un zaļumus.

2015. gada pavasarī ir izveidots rekonstruēts XVI gadsimta virtuves dārzs, kurā tiek audzēti tikai tādi dārzeņi, garšaugi un ārstniecības augi, kas Livonijā kultivēti jau pirms 500 gadiem. Ziņas par viduslaiku Livonijā pieejamo augu klāstu sniedz seni dokumenti un mūsdienu arheoloģiskie pētījumi. Augu atliekas analīzēm arheologi iegūst mitrā kultūrslānī, kur putekšņi un sēklas var saglabāties vairākus simtus, pat tūkstošus gadu. Tos aplūkojot mikroskopā, paleobotānikas speciālisti spēj atpazīt, kurai augu sugai tie pieder. Viduslaiku kultūrslānis šādi pētīts Rīgā, Cēsīs, Tallinā un citās Livonijas pilīs un pilsētās.

Cēsu pils virtuves dārzu veido 12 paceltās dobes, kuras norobežo lazdu pinuma žogs. Augu kolekcijā pārstāvētas 60 vēsturisko kultūraugu sugas, arī viduslaikos īpaši iecienītie dārzeņi ar izteiktu garšu – pētersīļi, sīpoli un ķiploki. Tos, tāpat kā kacenkāpostus un pupas bieži vien pievienoja ikdienā gatavotajiem dārzeņu sautējumiem. Nozīmīga vieta virtuves dārzā atvēlēta dillēm, melnajām sinepēm, timiānam, koriandram un pupumētrai. Augi stādīti pēc saderības principa, lai viens otru sargātu no kaitēkļiem. Pils virtuves dārzā tāpat kā viduslaikos tiek audzēti ne vien uzturā, bet arī medicīnā izmantojami augi, piemēram, ārstniecības izops, kliņģerīte un vērmele, kuri bija galvenie viduslaiku cilvēkam pieejamie ārstniecības līdzekļi. Tāpat dārzā tika audzēti augi saimnieciskām vajadzībām – auduma un ēdiena krāsošanai, tintes iegūšanai. Aromātiskie augi tika izmantoti kā pakaiši telpās un kaitēkļu aizdzīšanai.

Vasaras sezonā no trešdienas līdz svētdienai pils dārzā ir sastopams zinošs viduslaiku dārznieks, kurš ikvienam interesentam pastāstīs par to, kas aug un kāds katram augam pielietojums, to labajām un ne tik labajām īpašībām. Tāpat būs iespēja aplūkot viduslaiku dārznieka darba rīkus un uzzināt, kā viduslaikos laistīja dobes.

 

Cēsu Pils komplekss, 2019 | Mājas lapu izstrādāja Grandem un uztur Premium Solutions