Sākums > Muzejs > Krājums > Datu bāzes

Datu bāzes

Krājuma pieejamības nodrošināšanai muzejā tiek veidota elektroniskā datu bāze,  iekļaujoties kopēja Latvijas nacionālā muzeju krājuma kopkataloga sistēmā.


Krājuma pieejamības nodrošināšanai ir izveidota elektroniskā datu bāze „Cēsnieks un viņa nams”, kur tiek publiskoti Cēsu muzeja krājuma materiāli – pastkartes, fotogrāfijas un dokumenti.


Cēsu pils ir arheoloģiski visplašāk pētītā un atradumiem bagātākā viduslaiku pils Latvijas teritorijā. Mazu daļu no plašā Cēsu pils arheoloģisko atradumu klāsta varam apskatīt Latvijas muzeju ekspozīcijās, bet nesalīdzināmi lielāks daudzums no pavisam 13 000 senlietu atrodams Latvijas Nacionālā vēstures muzeja un Cēsu Vēstures un mākslas muzeja krājuma glabātavās.

Lai virtuāli apvienotu divos muzejos glabāto senlietu kolekciju un padarītu tās brīvi pieejamas ikvienam interesentam, esam sākuši veidot brīvpieejas resursu – Cēsu pils arheoloģisko priekšmetu datubāzi. Tās tapšana iet roku rokā ar vairāksējumu krājuma “Cēsu pils raksti” izdošanu. Datubāzē ne tikai aplūkojamas “Cēsu pils rakstos” publicētās senlietas, bet arī lasāmi pirmajos krājumos iekļautie pētījumi.

Cēsu pils arheoloģiskās izpētes laikā iegūts ne vien apjomīgs senlietu materiāls, bet arī ievērojams skaits no akmens izgatavotu būvdetaļu – konsoles, velvju ribu akmeņi, kolonnu detaļas un citi elementi, kas arheoloģiskajā kultūrslānī nokļuvuši, sagrūstot pils ēkām. Šī ir viena no plašākajām un kultūrvēsturiskā ziņā vērtīgākajām akmens būvdetaļu kolekcijām Latvijā. Lai nodrošinātu šo nozīmīgo liecību pieejamību iespējami plašam interesentu lokam, datubāzē izveidota jauna sadaļa, kurā pakāpeniski tiek ievietoti visu pilī atrasto akmens būvdetaļu fotoattēli un uzmērījumi.

Cēsu pils arheoloģisko priekšmetu datubāze pieejama arheo.cesis.lv

Cēsu Pils komplekss, 2019 | Mājas lapu izstrādāja Grandem un uztur Premium Solutions